Imieniny: Wera, Honoriusz, Hieronim, Wiktor, Geralda
<<< SZCZEGÓLNIE POLECAM
[ pokaz spis ]
ŚW. BARTŁOMIEJ W OGNIU?
instalacja przeciw-pożarowa ochroni kościół przed pożarem.
z cyklu "Zabytki Nowej Huty"

W 2006 r. 7 kościołów należących do zerowej klasy zabytków, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego UNESCO, zostało wyposażonych w najnowocześniejszy system wykrywania i samoczynnego gaszenia pożaru z wykorzystaniem mgły wodnej. Są to małopolskie kościoły w Dębnie Podhalańskim, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Sękowej, podkarpackie w Bliznem i Haczowie oraz w Klępsku koło Zielonej Góry.

Ostatnio, z inicjatywy Archidiecezji Krakowskiej, system instalacji gaśniczej, został zainstalowany również w XV-wiecznym mogilskim kościele św. Bartłomieja Apostoła. Inwestycję sfinansowano w 30 % ze środków własnych parafii. Pozostałe 70 % pochodziło z dofinansowania przez Unię Europejską, Archidiecezję Krakowską i Ministerstwo Kultury. 28 sierpnia odbył się odbiór z równoczesnym pokazem funkcjonowania systemu.
Wyglądało to imponująco, gdy cały drewniany kościół został spowity w mglistej kurtynie wodnej. W razie pożaru uruchamia się system i przez 7 minut ze specjalnych dysz rozpylana jest woda ze środkiem pianotwórczym a następnie cała powierzchnia spłukiwana jest wodą.

Zaprezentowane zdjęcia wykonał Grzegorz Ziemiański, któremu uprzejmie dziękuję za ich udostępnienie.

Antoni Łapajerski
/sierpień 2007/


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :