Imieniny: Agnieszka, Jarosław, Nora
<<< KAPLICZKI > FOTOGALERIA > CZYŻYNY
foto: info :
krzyż drewniany Boża Męka - droga Wojewódzka - XIX w.

Krzyż drewniany, tzw. Boża Męka, stał kiedyś w Czyżynach przy drodze Wojewódzkiej z Krakowa do Mogiły, po lewej stronie toru kolejowego "kocmyrzówki". Na ścianach bocznych i przedniej pionowego ramienia krzyża, na białym tlr przedstawione były symbole Męki Pańskiej. W dolnej części słupa, na frontowym polubyła inskrypcja (na zdjęciu nieczytelna, prawdopodobnie z datą i nazwiskiem fundatora). Na półce poniżej Ukrzyżowanego Chrystusa dwie drewniane figury - opłakującej Syna Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty. Figura Jezusa osłonię ta od góry łukowym daszkiem, z tyłu zapleckiem. Na szczycie krucyfiksu, na drewnianej kuli, osadzony był mały krzyżyk metalowy. Wokół krzyża widoczny jest drewniany płotek, wzmocniony w narożnikach prawdopodobnie kamiennymi słupkami.
Na pierwszym planie fragment polnej drogi biegnącej wzdłuż nasypu torów kolejowych, w tle rozległa powierzchnia lotniska Rakowice.
Krzyż ten zaznaczony był na starych mapach z 1909 i 1915 r. (zamieszczonych w naszym folderze MAPY), za łukiem drogi obiegającej wokół fortu Pszorna. Być może rozebrany został, lub gdzieś przeniesiony, przy budowie bocznicy kolejowej do lotniska.
Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, któremu dziękuję za zgodę na jego umieszczenie na stronie NHmz (zgoda nie obejmuje dalszych publikacji tej fotografii). W opisie zdjęcia w ME była jedynie informacje, że krzyż stoi w Czyżynach przy drodze z Krakowa do Mogiły. Na zdjęciu rozpoznał go i umiejscowił na mapie Pan Mieczysław Marzec, znawca historii Czyżyn (lat 80).
: info o zdjęciu :
zdjęcie dodane w lutym 2007 r. (ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie)
[ Zdjęcie 1 ][ Miniatury ]
[ Dodaj komentarz ][ Pokaż komentarze ]


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :