Imieniny: Hieronim, Sebastian, Piotr, Jan, Irena, Sylwia, Irmina
<<< ARTYKULY PRASOWE
[ pokaz spis ]
KRZYŻ W LUBOCZY - 16.10.2009
Krystyna Lenczowska, Głos Tygodnik Nowohucki nr 42/2009 z dn. 16.10.2009 r.

Ten drewniany krzyż znajduje się w Luboczy – na skrzyżowaniu ulicy Lubockiej i Łuczanowickiej. Tędy wiodła główna droga do Łuczanowic, krzyż stał na rogu szkolnego placu.
Krótką jego historię znajdziemy na stronie internetowej Antoniego Łapajerskiego „Nowa Huta mniej znana”, na której udokumentował zdjęciowo i opisał wszystkie nowohuckie kapliczki.

krzyż przed konserwacją, w tle nieistniejący już budynek dawnej szkoły - zdjęcie z 2004 r.
fragment słupa z narzędziami Meki Pańskiej przed renowacją - zdjęcie z 2004 r.oba zdjęcia pochodzą z archiwum NHMZ


Krzyż z Luboczy, typu „Boża męka” pochodzi prawdopodobnie z 1867 r. To zdjęcie z października – krzyż przyciąga wzrok żywymi kolorami gdyż niedawno, (po raz drugi w ostatnim czasie) został odnowiony. Wykonana z drewna figura Chrystusa jest pomalowana na biało, perizonium na czerwono. Postać Chrystusa osłonięta półkolistym daszkiem z blachy; w połowie wysokości słupa, na czterech bokach umieszczone 4 główki aniołów osłonięte powyżej drewnianym niewielkim daszkiem; poniżej też na czterech bokach, na białym tle wyrzeźbione narzędzie męki.
Możemy snuć przypuszczenia, że ten i inny, niemal identyczny krzyż, wykonał jakiś miejscowy rzemieślnik, artysta (?). Niemal identyczny krzyż znajduje się w nieodległym Pleszowie. Został odnowiony w ubiegłym roku. Te dwa krzyże znajdują się na końcu dawnej drogi pomiędzy dwoma dawnymi wsiami – Luboczą i Pleszowem. Mieszkańcy Luboczy przez lata należeli do parafii Pleszów. Polną drogą zmierzali co niedziela do swojego kościoła. Droga biegła dzisiejszą ulicą Wielkich Pieców – dziś wprost na wielkie piece krakowskiej huty, przez niegdysiejsze lubockie i pleszowskie pola. Tam, gdzie wielkie piece znajdowała się niegdyś kolejna kapliczka – wspominają starsi mieszkańcy Luboczy. Gdzieś w jej sąsiedztwie mieszkańcy Pleszowa schowali w czasie wojny dzwon z pleszowskiego kościoła.

zdjęcie zrobione po konserwacji w 2008 r./foto A. Łapajerski/


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :