Imieniny: Hieronim, Sebastian, Piotr, Jan, Irena, Sylwia, Irmina
<<< ARTYKULY PRASOWE
[ pokaz spis ]
W RUSZCZY ODNALEZIONO XIX-wieczną KAPLICZKĘ – 10.03.2009 /po artykule w Dzienniku Polskim z 17.02.09 zadzwonił do mnie z sensacyjną informacją mieszkaniec Ruszczy, Leszek Gołyźniak/
Katarzyna Fiedorowicz - Dziennik Polski, 10.03.2009

ZABYTKI. Kamienny postument z krzyżem żeliwnym, z czytelną inskrypcją fundacyjną z 1890 roku, leży w pobliżu kościoła św. Grzegorza w Ruszczy.
- Szukałem tej kapliczki kilka lat temu, ale bezskutecznie - mówi Antoni Łapajerski, społeczny opiekun zabytków, pasjonat i miłośnik nowohuckich kapliczek. - Udało się odnaleźć dopiero teraz dzięki panu Leszkowi, mieszkańcowi Ruszczy, który napisał do mnie po tym, jak w "Dzienniku Polskim" ukazała się informacja, że interesuję się kapliczkami - wyjaśnia.
Postument stał kiedyś na gruntach kościelnych, przy skrzyżowaniu dróg: Ruszcza - Węgrzynowice i Wadów -Kościelniki. Ufundowali ją Michał, Franciszek i Wiktorya Warchałowie. Widnieje na nim napis: "Na większą cześć i chwałę Bogu. Na ratunek dusz w czyśćcu cierpiących proś o zdrowie czytający przechodniu". Gdy na początku lat 60. XX wieku zaczęto rozbudowywać węzeł kolejowy w Ruszczy trzeba było ją usunąć. Wtedy przewieziono ją na furmance do ogrodu przykościelnego i postawiono w północno-zachodnim narożniku. - Mam nadzieję, że odpowiednie instytucje zainteresują się nią i znajdą się pieniądze na jej odnowienie - mówi Antoni Łapajerski.
- Nie mamy tej kapliczki w naszej ewidencji - informuje Elżbieta Wyszyńska z Oddziału Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. - Przy pierwszej możliwej okazji postaram się ją zobaczyć i na pewno dopiszemy ją do ewidencji - zapowiada. (KF)


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :