Imieniny: Hieronim, Sebastian, Piotr, Jan, Irena, Sylwia, Irmina
<<< ARTYKULY PRASOWE
[ pokaz spis ]
„TARCZA” CZUWA NAD ŚW. BARTŁOMIEJEM - 31.08.2007 /najnowocześniejszy system wykrywania i samoczynnego gaszenia pożaru zainstalowany został w kościele św. Bartłomieja w Mogile/
Głos Tygodnik Nowohucki nr 35/07 z 31.08.2007 r.


We wtorek, 28 sierpnia br. Odbył się oficjalny odbiór instalacji ochrony przeciwpożarowej w kościółku św. Bartłomieja w Mogile. Nowoczesny system w razie pojawienia się ognia uruchamia mechanizm wyzwalający wodną mgłę nad całą świątynią, a ta gasi pożar w zarodku. System zainstalowano w ramach pomocy unijnej, z której skorzystała archidiecezja krakowska zgłaszając projekt pod nazwą „Tarcza”. W ramach „Tarczy” w około 40 najcenniejszych małopolskich drewnianych świątyniach zainstalowano zabezpieczenia antywłamaniowe i przeciwpożarowe.
Parafialny kościół św. Bartłomieja należy do najcenniejszych obiektów drewnianej architektury sakralnej. Zbudowany został przez cieślę Macieja Mączkę w 1466 roku staraniem opata Piotra Hirszberga (poprzedni kościółek, zbudowany przez Odrowążów przed przybyciem cystersów do Mogiły, został rozebrany). Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Jan Rzeszowski w roku 1475. Mogilski kościół św. Bartłomieja jest jedynym w Polsce zachowanym przykładem średniowiecznej, trójnawowej budowli sakralnej wykonanej w drewnie.

(f)Autorem zaprezentowanych tu zdjęć jest Grzegorz Ziemiański, którem za udostepnienie ich bardzo dziękuję.

PS
W uzupełnieniu powyższego artykułu dodam, że instalacja gaśnicza sfinansowana była w 30% ze środków parafii, natomiast pozostałe 70% pochodzi ze środków Unii Europejskiej, Archidiecezji Krakowskiej i Ministerstwa Kultury.
/AŁ/


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :