Imieniny: Hieronim, Sebastian, Piotr, Jan, Irena, Sylwia, Irmina
<<< ARTYKULY PRASOWE
[ pokaz spis ]
MUZEUM DO BRANIC - 9.02.2007 /przeprowadzka Muzeum Archeologicznego z os. Zielonego/
Autor: Krystyna Lenczowska, Głos Tygodnik Nowohucki nr 6/07 z 9.02.2007 r.


W os. Zielonym gdzie krakowski oddział Muzeum Archeologicznego funkcjonował przez prawie pół wieku pozostały już tylko puste pomieszczenia. Archeolodzy nowohuccy przenieśli się do dworu w Branicach, należącego do Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Do tej pory eksponaty z nowohuckich pół przechowywane były w os. Zielonym, gdzie zajmowały większość pomieszczeń i na zapleczu dworu w Branicach. Także pracownie nie można było nazwać komfortowymi.
- W takich warunkach nie można było mówić o eksponowaniu czegokolwiek. Dzisiaj pracownicy oddziału mają do dyspozycji dobrze wyposażone pomieszczenia w Branickim dworze, a eksponaty trafiły do znajdujących się w pobliżu nowych magazynów Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad. To spółka, która zajmuje się pracami archeologicznymi na terenach planowanych pod budowę autostrad zawiązana przez Instytut Archeologii UJ, Instytut Archeologii i Etnologii PAN i Muzeum Archeologiczne – mówi Jacek Górski kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego.
Materiały archeologiczne z Nowej huty zajmują zaledwie cześć jednego z nowych budynków. Ich magazynowa powierzchnia jest określana na 200 tys. m.kw. i są w stanie pomieścić także wiele innych cennych zabytków z magazynów Muzeum przy ul. Senackiej i tych odkrywanych przy okazji budowy autostrad.
Mieszkańcy bloku, w którym mieściło się do tej pory muzeum niepokoją się, kto się wprowadzi do opuszczonych pomieszczeń. - Lokal pójdzie do przetargu. Na lokal użytkowy najprawdopodobniej. Może być to świetlica, zakład fryzjerski czy sklep. Sklep to raczej nie, bo jest to wejście przez klatkę schodową. Najemca sam określi na jaki cel pomieszczenia przeznaczy – mówi Mirosława Gajewska z Zarządu Budynków Komunalnych. (kl)


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :