Imieniny: Hieronim, Sebastian, Piotr, Jan, Irena, Sylwia, Irmina
<<< ARTYKULY PRASOWE
[ pokaz spis ]
CZAS NA NOWĄ HUTĘ - 15.03.2007 /Nowa Huta nie powstała na pustyni - przypominał Adam Gryczyński, redaktor albumu Czas zatrzymany, który wczoraj wyróżniony został tytułem Krakowskiej Książki Miesiąca/
Dziennik Polski - 2007-03-15


Odbywająca się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury uroczystość wręczenia Krakowskiej Książki Miesiąca już dawno nie przeżywała takiego oblężenia. Wysłuchać historycznych opowieści o dawnych Czyżynach, Mogile czy Grębałowie chcieli zarówno rodowici krakowianie, jak i nowohucianie. Sala - dosłownie - pękała w szwach. A wszystko to za sprawą niezwykłego albumu: "Czas zatrzymany. Fotografie z lat 1883-1963 z terenów Nowej Huty i okolic".
- Głównym motorem mojej pracy było przekonanie, że zarówno kultura, jak i społeczeństwo na terenach współczesnej Nowej Huty kwitły na długo przed rokiem 1949 - mówił Adam Gryczyński, redaktor tomu. - Wsie, które potem zamieniły się w robotniczą dzielnicę, w latach 30. tętniły wyjątkowym życiem. Tu odbywały się spektakle teatralne, fantastyczne odpusty, wspaniałe dożynki - przypominał Gryczyński.
To właśnie życie Nowej Huty przede wszystkim sprzed 1949 roku inspirowało nowohuckiego fotografa. Album powstał dzięki ofiarności byłych mieszkańców Nowej Huty. Przez kilka ostatnich lat dostarczali oni zdjęcia, z których stworzono niecodzienne wydawnictwo. Fotografiom dodatkowo towarzyszy około 50 wspomnień, artykułów i opracowań, które przybliżają mniej znane oblicze Mogiły, Bieńczyc, Czyżyn, Pleszowa, Grębałowa i ich mieszkańców.
Album "Czas zatrzymany" wydało Nowohuckie Centrum Kultury, gdzie Adam Gryczyński na co dzień jest kierownikiem działu fotograficzno-filmowego.
(MW)


: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :