Imieniny: Lena, Ludomir, Natalia, Leon
<<< START
Od autora:
Nowa Huta mniej znana

Moim założeniem jest pokazanie zachowanych, choć często niedocenianych, ciekawych miejsc, obiektów architektonicznych i elementów krajobrazu (w szczególności kapliczek i krzyży przydrożnych oraz architektury drewnianej) na terenie objętym obecnymi granicami administracyjnymi najmłodszej dzielnicy Krakowa – Nowej Huty.
Obecnie (od 17.03.1991 roku) obszar ten podzielony jest na 5 mniejszych dzielnic, z których 4 mają nazwy pochodzące od dawnych nazw wsi: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Grębałów (później zmieniona na Wzgórza Krzesławickie), a ostatnia ma nazwę Nowa Huta.
Datą graniczną dla omawianych przeze mnie tematów miały być początkowo wydarzenia związane z powstaniem nowego miasta - Nowej Huty. Były to więc daty oddania do zamieszkania w 1949 roku pierwszego bloku na osiedlu Wandy (wtedy roboczo nazwanym A-O, a usytuowanym na terenie wsi Mogiła) oraz rozpoczęcie budowy w 1950 roku pierwszych
[ więcej ]
Co nowego:
27.09.2015 21:22
W swoim domowym archiwum odnalazłem czarno-białe zdjęcia kapliczek i drewnianych domów w Nowej Hucie z początku lat 80 ub.wieku a nawet z 1976 r. Zapraszam do Fotogalerii Kapliczki/Czyżyny, Krzesławice, Pleszów oraz Architektura drewniana/Domy/Krzesławice. Proszę też zwrócić uwagę na dodane zdjęcie z 1976 r. kaplicy w Lasku Mogilskim - Architektura drewniana/Kościoły/Lasek Mogilski. Niby podobna a jednak była mniejsza. Obecną kaplicę zbudowano w 1986 r. a prace wykończeniowe trwały jeszcze wiele lat później. Poświęcenie rozbudowanej kaplicy odbyło się 4 września 1994 r. Całą historię kaplicy w Lasku Mogilskim można poznać na stronie internetowej Mogilskich Cystersów.07.05.2015 20:02
O zagrożeniach dla Kopca Wandy, związanych z budową trasy S7, napisał w swoim pierwszym numerze „Tygodnik Nowa Huta”. Podejmując ten temat wysłałem list do redakcji ze swoimi spostrzeżeniami. Ponieważ w TNH wydrukowano tylko część mojego listu, pełną treść oraz zdjęcia przedstawiam w dziale „Artykuły prasowe” NHMZ. Zamieszczam też zdjęcia zdewastowanego granitowego cokołu pomnika stojącego na szczycie Kopca Wandy. Cóż, ani oświetlenie ani monitoring nie zapobiegły zniszczeniom. 02.05.2015 0:03
Historia kapliczki odnalezionej przed kilku laty w ogrodzie plebani kościoła w Ruszczy ma swój finał. Została odnowiona i postawiona w centrum Ruszczy. Zdjęcia i uzupełniony opis w dziale KAPLICZKI.
[ więcej ]
Co tu znajdziesz:
KAPLICZKI - są tutaj zdjęcia i krótkie opisy chyba (?) wszystkich kapliczek i krzyży przydrożnych jakie się zachowały z czasów przed nowohuckich.
DOMY - architektura drewniana na terenie Nowej Huty to rzecz szczególnie cenna; część starych drewnianych domów pokazanych na fotografiach na tej stronie już nie istnieje.
KOŚCIOŁY - mamy 3 zabytkowe kościoły drewniane na terenie Nowej Huty - w Mogile, Górce Kościelnickiej i w Krzesławicach (przeniesiony z Jawornika). Opisuję też kościółek w Lasku Mogilskim wybudowany w 1947 r. oraz kościół w pobliskich Czulicach z połowy XVI wieku.

MAPY - stare mapy i plany są ciekawym źródłem informacji o tych terenach - powiększ np. mapę z 1909 roku a zobaczysz dawne trakty prowadzące z Krakowa na wschód i stojące przy nich kapliczki.
PORTRET NOWEJ HUTY - włączamy się do wspaniałej akcji Pana Adama Gryczyńskiego, której celem jest zarchiwizowanie starych nowohuckich fotografii. Nieraz z pozoru nieciekawe zdjęcie w rodzinnym albumie może mieć niesamowitą wartość dokumentalną. Jeżeli coś znajdziesz, daj znać przez "Kontakt".
POCZYTAJ - to dział, w którym znajdziesz zarówno przedruki ze starych przewodników i innych książek opisujących tereny okolic Krakowa wchłoniętych przez Nową Hutę, artykułów prasowych, jak i zebrane informacje własne o ludziach, miejscach i cennych zabytkach.



: Reklama : Patronat : Autorzy : Copyright 2004 - 2009 © NHMZ : v3.3 :